Pelikan

 
Pelikan Holding AG, bir Alman yazı, ofis ve sanat ekipmanı imalat şirketidir. 1838'de Hannover Almanya'da kurulan firma zaman içinde iflas, el değiştirme kapanma gibi durumlara karşılassa da günümüzde aktif olarak çalışır ve yazı gereçleri, sanat malzemeleri ve ofis eşyaları dahil olmak üzere geniş bir ürün yelpazesi üretmektedir.

Orjinal Pelikan firması diferansiyel çevirmeli pistonlu doldurma yönteminin icadıyla tanınır ve dolma kalemleri dünyaca ünlüdür. 1929'da Model 100 olarak bilinen piston dolgulu dolma kalem üretmeye başlayan firma, 1931 yılında Toledo dolma kalemi ile ilk üst fiyat segmentinde kalemini piyasaya sürmüştür.

1950'lerde Stresemann olarak bilinen Pelikan 400 dolma kalemi ile sektörde lider konumlara gelem firma 1980lerde bu seriyi M600 ve M800 dolma kaleme genişletti ve tüm bu modelleri, amacı müşterilere mümkün olan en iyi yazma deneyimini sunmak olan Souveraen serisinde bir araya getirdi. Bu serilerdeki kalemlerde 14 (585) veya 18 ayar (750) olmak üzere iki tonlu altın uçlar kullanılır. Pelikan, dolma kalemlerindeki uçlarını kendisi üreten nadir firmalardan birisidir. 1990'lı yıllarda Souveraen serisi en büyük model M1000 ile tamamlanırken benzer zamanlarda sınırlı seriler de üretilmeye başlandı.

Pelikan 4001 mürekkepleri yazı kültüründe gerçek bir klasik ve en ünlü markalarından birisidir.
Edelstein koleksiyonu ise her biri bir mücevherin güzel rengine karşılık gelen 14 parlak renkten oluşur. Mürekkep, ekstra yumuşak ve rahat yazma sağlayan özel bir bileşen içerir.